Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Holuhraun z lotu ptaka. Rzeka gotujących się skał
Holuhraun z lotu ptaka. Rzeka gotujących się skał
16 I 2015, 17:05:00 | Kategoria: Ciekawostki
Świetne zdjęcia z powietrza prezentują erupcje szczelinową pola lawy Holuhraun. Jezioro "gotującego" się bazaltu przekracza powierzchnią 84 km2 (dla porównania Manhattan ma (59) km2, albo Polski Olsztyn 88 km2). Jest to największa erupcja w tym miejscu od 18 wieku. 29 sierpnia 2014 roku doszło do zdumiewającego zjawiska, gdzie lawa dotarła do największego islandzkiego lodowca Vatnajökull, tworząc sobie drogę przez północną rozpadlinę. Wylewająca się z głębin ziemi rzeka magmy ma już 500 metrów długości i 70 metrów głębokości. To największa erupcja od 1783 roku, wtedy jednak żywioł spowodował śmierć 20% populacji ludności Islandii.



Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
krater na powierzchni Marsa o średnicy 154 km. W 1991 roku został on nazwany od nazwiska australijskiego astronoma-amatora Waltera Gale′a. We wnętrzu krateru Gale znajduje się góra Aeolis Mons wznosząca się ponad brzeg krateru.





Ponieważ warstwowa struktura tej wysokiej na 5,5 km góry wskazuje, że może zawierać długą sekwencję osadów zachowujących geologiczną historię Marsa, krater ten został wybrany jako cel lądowania łazika Curiosity. Lądowanie nastąpiło 6 sierpnia 2012.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne