Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Atak zimy na Bliskim Wschodzie
Atak zimy na Bliskim Wschodzie
8 I 2015, 13:21:00 | Kategoria: Dla Turystów
Podczas, kiedy w Polsce zima nie potrafi zagościć na dłużej, a w najbliższy weekend spodziewamy się ocieplenia nawet do +9 stopni Celsjusza w zachodniej części kraju, w Grecji, Turcji, Jordanii, Izraelu, Syrii, Libanie ludność zmaga się z mrozem i intensywnymi opadami śniegu.
W Grecji Centrum Zarządzania Kryzysowego w Atenach ogłosiło alarm pogodowy drugiego stopnia. Mróz i opady śniegu paraliżują kraj. Złe warunki drogowe, zamknięte szkoły, przerwy w dostawach prądu i ponad 30 wsi odciętych od świata to skutek załamania pogody na Półwyspie Bałkańskim. Turcja boryka się głównie z utrudnieniami w komunikacji; została zamknięta autostrada między Stambułem a Izmirem, na lotniskach odwołano loty krajowe i międzynarodowe, a w cieśninie Bosfor odwołano promy. W środę temperatura w Stambule spadła poniżej -10 stopni Celsjusza, zamknięto szkoły, nastąpiły przerwy w dostawie prądu.Na intensywne opady śniegu zareagowały służby Izraela chcąc uniknąć sytuacji sprzed dwóch lat. W środę zostały odwołane zajęcia, zablokowano główne drogi prowadzące do Jerozolimy aby, jak tłumaczy burmistrz miasta, pługi i służby bezpieczeństwa miały zapewnione swobodny przejazd. Podobne warunki pogodowe w Syrii i Jordanii spowodowały panikę wśród ludności. W Ammanie powstały gigantyczne korki, zauważalny był wzmożony ruch w pobliżu galerii handlowych i piekarni, gdzie mieszkańcy stolicy robili zapasy żywności. Większe niebezpieczeństwo stanowi niska temperatura i śnieg padający w Libanie, gdzie na wschodzie kraju, w dolinie Bekaa przebywa kilkaset tysięcy syryjskich uchodźców, którzy w większości mieszkają w namiotach.
Redaktor: Wiktoria Klaman
Meteopedia
Ciepły wycinek niżu - przestrzeń cieplejszego powietrza między strefami ciepłego i chłodnego frontu atmosferycznego, ulegająca stopniowej redukcji podczas okluzji. Zanik ciepłego sektora zachodzi niemal zawsze najpierw przy powierzchni gruntu, a następnie na coraz większej wysokości.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne