Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Mróz i wiatr
Mróz i wiatr
27 XI 2014, 16:25:00 | Kategoria: Dla Turystów
Kiedy mamy do czynienia z mrozem? Odpowiedź wydaje się oczywista - gdy temperatura powietrza utrzymuje się poniżej zera stopni Celsjusza. Okazuje się, że wcale tak nie jest. Słownik Języka Polskiego definiuje mróz jako "dotkliwe zimno, gdy temperatura spada poniżej 0oC". Taka definicja jest zgodna z potocznym rozumieniem tego pojęcia. Sprawdźmy w innym wydawnictwie: Słownik meteorologicznego wydany przez Polskie Towarzystwo Geofizyczne. Tam mróz jest definiowany jako: Spadek temperatury poniżej 0oC utrzymujący się dłużej niż jedną dobę. Jeżeli ten okres jest krótszy mówimy o przymrozku. W Anglii i Francji mrozy występują bardzo rzadko, dlatego w języku angielskim i francuskim mróz i przymrozek to to samo słowo. Ale co powiedzieć o polskim dziennikarzu który pisze: nadchodzi całodobowy mróz...?



Rosyjski wyż trzyma mocno. Napływa do nas kontynentalna zimna masa powietrza ze wschodu. A co ze słońcem? Wszystkie modele przewidują bezchmurną pogodę :) Pewnie by tak było, gdyby nie parowanie w najniższej, pod inwersyjnej warstwie powietrza. W nocy się wychłodzi, w dzień nie zdąży nagrzać i inwersja będzie trzymała tę wilgoć przy ziemi. Może po południu gdzieniegdzie się rozerwie - na chwilę.

Redaktor: Boss
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne