Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Ciekawostki ›

Coraz mniej wróbli i szpaków
Coraz mniej wróbli i szpaków
4 XI 2014, 12:36:00 | Kategoria: Ciekawostki
Po kilkudziesięciu latach intensywnej gospodarki rolnej, która jest ikoną rozwiniętych krajów Europy i Ameryki Północnej dochodzimy do wniosku że gdzieś w tym wszystkim jest jakiś wielki błąd. Masowo giną pszczoły, zwierzyna płowa i łowna, a ostatnio zauważono ogromny spadek populacji wśród ptactwa.
Zjawisko to przybrało szczególnie duże rozmiary w ciągu ostatnich 30 lat. Według ich obliczeń, obecnie w Europie jest do 421 milionów ptaków mniej niż było przed trzydziestoma laty.


szron

Spadek populacji ptaków trudno jest wyjaśnić w kompletny sposób, ale z pewnością przyczyniają się do tego nowoczesne technologie rolne, które wpływają na niszczenie siedlisk tych zwierząt. Co ciekawe według naukowców, największy spadek populacji dotknął najbardziej popularne gatunki ptaków takich jak wróble i szpaki.

Na szczęście populacja rzadszych gatunków nie tylko nie spadła drastycznie, ale wręcz przeciwnie, wzrosła w ostatnich latach. Naukowcy sądzą, że może to być rezultat wielu wysiłków jakie włożyli ornitolodzy w ochronę tych gatunków. Jednak jak podkreślają specjaliści, jako ludzkość najwięcej zyskujemy z aktywności ptaków pospolitych, więc spadek ich populacji z pewnością nie pozostanie bez wpływu na lokalne ekosystemy.
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne