Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Przegląd pogody dla Polski w dzień Wszystkich Świętych
Przegląd pogody dla Polski w dzień Wszystkich Świętych
28 X 2014, 13:21:00 | Kategoria: Pogoda w Polsce
Święto pierwszego listopada w Polsce jest dniem bardzo ważnym. W korowodzie aut przemieszczamy się przez setki kilometrów aby odwiedzić groby najbliższych. Jest to pewien fenomen na skalę regionu. Nie jest jednak tak, że święto to celebrują tylko Polacy. Ma ono duże znaczenie w krajach anglosaskich, tam jednak przybiera ono groteskową dla Polaka formę festiwalu pełnego przebierańców, duchów i staroceltyckich rytuałów.

Z wielkim zaangażowaniem do święta zmarłych podchodzi się w hiszpańskojęzycznych krajach Ameryki Środkowej. Tam przygotowania do tego Święta trwają kilka tygodni i mają bardziej radosną formę niż u nas.

Przegląd sytuacji pogodowej nad europejskim obszarem barycznym daje bardzo optymistyczne prognozy odnośnie najbliższego weekendu. Generalnie znajdziemy się pod wpływem pogodnego wyżu z centrum nad Europą Wschodnią. Z południowego zachodu napływać będzie cieplejsze i suche powietrze. Nad obszarem Polski nie przewiduje się wystąpienia opadów.

Na zdecydowanym obszarze kraju, trzeba będzie się liczyć z porannymi mgłami, które lokalnie będą ograniczać widzialność do 100m. W ciągu dnia na ogół pogodnie przeważnie zachmurzenie małe, okresami bezchmurnie. Tylko na Pomorzu i północnych krańcach Polski nieco więcej chmur. Niedziela będzie wyglądać bardzo podobnie, będzie jednak cieplej w zachodniej połowie kraju od 11 do 15 st C. Na wschodzie chłodniej około 10st C. Odczuwalny może być jednak wiatr, który dość silne będzie wiał z południa.
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne