Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Trzęsienie Ziemi w Ameryce Środkowej!
Trzęsienie Ziemi w Ameryce Środkowej!
14 X 2014, 08:12:00 | Kategoria: Katastrofy
Trzęsienie Ziemi o magnitudzie 7.3 stopnia nawiedziło środkowoamerykańskie Salwador i Nikaraguę. Zdarzenie maiło miejsce o godzinie 05.51 czasu polskiego. Hipocentrum trzęsienia wystąpiło na głębokości 80 km (emsc-csem.org). Epicentrum natomiast znajdowało się 60 km na zachód od nikaraguańskiego miasta Jiquilillo, 93 km od Chinandega i 176 km na południowy wschód od San Salvador.
Służby Salwadoru mówią o kilkudziesięciu lekko uszkodzonych budynkach. Burmistrz San Miguel podał za pomocą serwisu twitter, że zginęła jedna osoba na którą zwalił się słup elektryczny. podają że zginęła jedna osoba. Służby Gwatemali, Hondurasu i Nikaragui zbierają informacje o zniszczeniach. Wydano ostrzeżenie przed tsunami. Prezydent Nikaragui za pośrednictwem rzeczniczki prasowej wezwał zamieszkałych w pobliżu wybrzeża, by udać się wgłąb lądu. Ostatnie tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi w tamtym regionie miało miejsce w 2001 roku, zginęło wtedy 1150 osób.
szron
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne