Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Dziura ozonowa coraz mniejsza.
Dziura ozonowa coraz mniejsza.
12 IX 2014, 10:56:00 | Kategoria: Ciekawostki

W minioną środę ukazał się protokół WMO i ONZ potwierdzajcy nieznaczne zmniejszenie dziury ozonowej nad obszarem Antarktydy.
Warstwa ozonowa zaczęła się powoli odbudowywać. Jest wynikiem zakazu używania substancji zubażających atmosferę, wydanym w Protokole Montrealskim w 1987 roku. Doprowadziło to do stopniowego wyelimonowania niebezpiecznych związków takich jak freony i innych szkodliwych dla zrowia i środowiska substancji. Coroczny ubytek warstwy chroniącej Ziemię przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym uległ zahamowaniu. Dzięki temu porozumieniu udało się znmniejszyć stężenie freonów, co rokuje dobrze na przyszłość. Istnieje nawet prawdopodobieństwo, że powłoka ozonowa powróci do stanu sprzed roku 1990.

Meteopedia
Jest to urządzenie służące do pomiaru ciśnienia atmosferycznego. W meteorologii powszechnie stosowane są trzy typy tych przyrządów :





cieczowe, działają w oparciu o prawa hydrostatyki





deformacyjne (zwane aneroidami), ich działanie opiera się na właściwościach sprężystych ciał stałych.





hipsometry ( inaczej zwane termobarmometrami) , dzięki nim dokonujemy pośredniego pomiaru ciśnienia atmosferycznego. Funkcjonowanie tego urządzenia opiera się na wykorzystaniu zależności zachodzącej pomiędzy punktem wrzenia wody od ciśnienia atmosferycznego.




Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne