Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Bardzo groźne burze mogą nawiedzić zachodnią połowę Polski
Bardzo groźne burze mogą nawiedzić zachodnią połowę Polski
30 VII 2014, 11:54:00 | Kategoria: Pogoda w Polsce
Wykreślone w środowy poranek mapy synoptyczne i diagramy aerologiczne nie pozostawiają złudzeń. Od zachodu zbliża się front atmosferyczny, przed południem nie jest on zbyt aktywny. W pasie od Szwecji przez Niemcy po kraje alpejskie przynosi on słabe burze i przelotny deszcz, momentami dość intensywny. Przed frontem zasadniczym, wzdłuż zachodnich województw Polski zarysowała się jednak linia zbieżności i to w jej obrębie należy szukać najintensywniejszych zjawisk konwekcyjnych dzisiejszego popołudnia oraz pierwszej części nocy


szron

Najintensywniej grzmieć bÄ™dzie od zachodu po centrum Polski. Radiosondaż z WrocÅ‚awia wykonany o 02.00 czasu urzÄ™dowego wskazuje na sporÄ… wodność w troposferze. Wskaźniki PWAT 35mm, wilgotność wÅ‚aÅ›ciwa w warstwie 500m to okoÅ‚o 11g wody na kilogram powietrza. Masa powietrza jest wilgotno chwiejna, zatem siÅ‚a sprawcza w postaci frontu, niczym iglica pistoletu wywoÅ‚a gÅ‚Ä™bokÄ… konwekcjÄ™, której konsekwencjÄ… bÄ™dzie burzowy typ pogody. W czwartek front przesunie siÄ™ na wschód kraju, tutaj również bÄ™dzie groźnie. 


szron

Burzom towarzyszyć mogą ulewy i bardzo silny wiatr. rozwój sytuacji burzowej można śledzić za pomocą systemu radarowego i systemu lokalizacji wyładowań. Ma to szczególne znaczenie dla osób aktywnie uprawiających turystykę, jak i osób pracujących, bądź to przy zbiorze plonów, bądź na różnego rodzaju budowach.

Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne