Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Ulewna sobota i pogodna niedziela? Prognoza na weekend
Ulewna sobota i pogodna niedziela? Prognoza na weekend
11 VII 2014, 19:06:00 | Kategoria: Pogoda w Polsce
Sobota 12 i niedziela 13 lipca nie będą już tak gorące jak te tydzień temu. Na wschodzie kraju ponadto w sobotę będzie trzeba się zmagać z ciągłymi, dość intensywnymi opadami deszczu, lokalnie przekraczającymi 20 mm. Sobotnie popołudnie przyniesie deszcz także na Pomorzu Zachodnim i w Wielkopolsce, tutaj jednak opady będą mieć charakter przelotny, wystąpią zatem lokalnie i szybko odejdą. Na wschodzie i Mazurach pojawią się jednak burze. Powodem zaistniałej sytuacji będzie przemieszczający się znad Ukrainy przez Białoruś nad Bałtyk niż. Front atmosferyczny z nim związany rozdziela dwie masy powietrza o różnych cechach fizycznych.
Na szczęście niż ten szybko przemieści się w rejon Gotlandii, a od południa i zachodu pogodę kształtować zacznie pole podwyższonego ciśnienia. To też niedziela na przeważającym obszarze już z dużą ilością słońca, ale temperatura maksymalna oscylować będzie w okolicach 25 st C. Gorzej będzie tylko na krańcach północnych i Wybrzeżu, tutaj niestety zachmurzenie zmienne, okresami dużo chmur i przelotne opady deszczu. Wiatr od morza sprawi, że temperatura na Wybrzeżu wzrośnie jedynie do 18-20 st C.


Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne