Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Groźnie burze na południu i zachodzie Polski.
Groźnie burze na południu i zachodzie Polski.
8 VII 2014, 12:34:00 | Kategoria: Pogoda w Polsce
Poniedziałkowe popołudnie i wieczór obfitował w burze od Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę po Pomorze. Zjawiskom konwekcyjnym towarzyszyły ulewy, silny wiatr a nawet opad gradu. Widowiskowe były także wyładowania atmosferyczne. Burze organizowały się w większe struktury, bądź pojedyncze komórki. Te indywidualne były niewielkie, często wielkością obszaru odpowiadały gminom, ale za to były bardzo aktywne i zamykały skalę odbiciowowści radarowej. To też zjawiska miały wybitnie lokalny charakter. W Ustce np. dobowa suma opadów wyniosła 71.5 mm. W Szczecinie spadło 19mm, natomiast w Pile 18mm, podobnie było w Bydgoszczy. W Kujawsko-Pomorskim posterunki opadowe Czarna Woda i Śliwice zanotowały odpowiednio 27 i 33 mm.
Dziś gwałtowne burze i ulewny deszcz głównie w pasie od Małopolski, przez Śląsk, południową Wielkopolskę po Ziemię Lubuską. Szczególnie niebezpiecznie może być w górach. Komórki burzowe przynosić będą ulewny deszcz, silne wyładowania atmosferyczne, lokalnie grad.


szron
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne