Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Groźnie burze na południu i zachodzie Polski.
Groźnie burze na południu i zachodzie Polski.
8 VII 2014, 12:34:00 | Kategoria: Pogoda w Polsce
Poniedziałkowe popołudnie i wieczór obfitował w burze od Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę po Pomorze. Zjawiskom konwekcyjnym towarzyszyły ulewy, silny wiatr a nawet opad gradu. Widowiskowe były także wyładowania atmosferyczne. Burze organizowały się w większe struktury, bądź pojedyncze komórki. Te indywidualne były niewielkie, często wielkością obszaru odpowiadały gminom, ale za to były bardzo aktywne i zamykały skalę odbiciowowści radarowej. To też zjawiska miały wybitnie lokalny charakter. W Ustce np. dobowa suma opadów wyniosła 71.5 mm. W Szczecinie spadło 19mm, natomiast w Pile 18mm, podobnie było w Bydgoszczy. W Kujawsko-Pomorskim posterunki opadowe Czarna Woda i Śliwice zanotowały odpowiednio 27 i 33 mm.
Dziś gwałtowne burze i ulewny deszcz głównie w pasie od Małopolski, przez Śląsk, południową Wielkopolskę po Ziemię Lubuską. Szczególnie niebezpiecznie może być w górach. Komórki burzowe przynosić będą ulewny deszcz, silne wyładowania atmosferyczne, lokalnie grad.


szron
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne