Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Astronomia ›

NASA: przerwany start rakiety nośnej z satelitą OCO-2
NASA: przerwany start rakiety nośnej z satelitą OCO-2
1 VII 2014, 14:19:00 | Kategoria: Astronomia
We wtorek 1. lipca o godzinie 05.56 ET (tj. 11.56 w Polsce ) z kosmodromu Vandenberg Air Force Base w Kalifornii, na orbitę miał zostać wyniesiony satelita OCO-2. Niestety 46 sekund przed odpaleniem rakiety Delta-II, odliczanie zostało zatrzymane. Warunki pogodowe były dobre. Awarii uległ system przepływu wody w płycie wyrzutni rakietowej. Dziś startu nie będzie, kolejna data operacji zostanie wyznaczona w najbliższym czasie. Zaczęto też rozładowywać paliwo rakietowe.

szron

OCO-2 czyli Orbiting Carbon Observatory jest następcą niedoszłego sztucznego satelity agencji NASA -OCO-1, który miał badać i mierzyć dwutlenek węgla w ziemskiej atmosferze. Satelita został wystrzelony 24 lutego 2009 z również z kosmodromu Vandenberg. Na skutek nie odłączenia się osłony aerodynamicznej, rakieta nośna Taurus-XL nie osiągnęła prędkości wymaganej do wejścia na orbitę. Lotem balistycznym satelita i ostatni człon rakiety nośnej spadły i rozbiły się o powierzchnię oceanu w pobliżu Antarktyki.

Misja OCO-2 jest zaplanowana na 2 lata. W tym czasie dostarczyć ma ona informacji odnośnie pomiarów CO2 w atmosferze. Pomogą jej w tym trzy spektrometry o wysokiej rozdzielczości, które skanują planetę w różnych widmach promieniowania.


szron
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne