Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Wzrasta aktywność sejsmiczna na Zachodnim Wybrzeżu USA i w Kalderze Yellowstone!
Wzrasta aktywność sejsmiczna na Zachodnim Wybrzeżu USA i w Kalderze Yellowstone!
31 III 2014, 11:25:00 | Kategoria: Katastrofy
Niepokojące wieści zaczynają dochodzić z sejsmicznych obszarów Zachodniego Wybrzeża USA, gdzie notuje się znaczny wzrost liczby wstrząsów. Groźne pomruki wydaje też niezwykle niebezpieczny twór geologiczny, jakim jest kaldera Yellowstone, na obszarze Parku obserwuje się dziwnie, niespokojne zachowanie zwierząt. Generalnie zwiększona aktywność sejsmiczna ciągnie się wzdłuż całej strefy kontaktu płyty północnoamerykańskiej z pacyficzną, trzęsie się również Chile. To zły znak, świadczący o tym że kończy się spokojny okres sejsmiczny w tym regionie świata.


Kalifornia to zaludniony, silnie zurbanizowany i trzeci co do wielkości po Alasce oraz Teksasie stan USA. W sobotę (29.03.2014) 32 kilometry na południowy wschód od Los Angeles na głębokości 10 km miało miejsce epicentrum trzęsienia ziemi o magnitudzie 5.1 M. Wg lokalnych mediów wstrząsy trwały około 10 - 15 sekund. Odnotowano kilka niegroźnych incydentów.


szron


szron

Ziemia trzęsie się też w Yellowstone, najsilniejszy od 34 lat wstrząs o magnitudzie 4.8 M zanotowano na głębokości 5 km w niedzielny poranek 30.03.2014 o godz. 06.34, tutaj również notuje się liczne wstrząsy wtórne rzędu 1-3 M. Zagadką są też wskazania aktywności sejsmicznej w Oklahomie, gdzie działa przemysł wydobywczy, głównie ropy naftowej.


szron

Przejaw ruchów endogenicznych w tej części świata będzie zapewne bardzo uważnie śledzony i nagłaśniany przez rozmaite media. Powszechne zainteresowanie zbudziły liczne filmy dokumentalne i hollywoodzkie produkcje, prześcigające się w efektownym przedstawieniu globalnej katastrofy. Czy to prawda? Filmy o zagładzie mogliby nakręcić również Japończycy, Indonezyjczycy, Nowozelandczycy czy Włosi. To również obszary sejsmiczne i miejsca występowania superwulkanów. Przykład Zachodniego Wybrzeża oraz Yellowstone nie jest jednak przesadzony. Przed ogromnym trzęsieniem ziemi w rejonie Kalifornii (uskok San Andreas) sejsmolodzy ostrzegają od dziesiątków lat. Na tak silnie zurbanizowanym obszarze szkody materialne i ludzkie mogą być gigantyczne.

Jeszcze gorzej przedstawia się wersja zawierająca erupcję superwulkanu Yellowstone. Pod tym słynnym i najstarszym na świecie parkiem narodowym znajduje się komora magmowa podgrzewana przez plamę gorąca. Potencjalna erupcja tego tworu geologicznego miała by już skutki globalne. Szacuje się, że kolejna erupcja o skali tej sprzed 640 tys. lat zniszczyłaby znaczną część Stanów Zjednoczonych i doprowadziła do ochłodzenia klimatu z powodu olbrzymich ilości uwalnianych do atmosfery tlenków siarki, które tworzą cienki welon kwasu siarkowego naokoło planety odbijający słoneczne światło przez wiele lat. Na skutek tego doszło by do ochłodzenia klimatu. Szacuje się, że około 5 miliardów ludzi umarłoby z głodu. Podobne skutki przyniósł wybuch superwulkanu Toba na Sumatrze ok. 75 tys. lat temu, stawiając na krawędzi zagłady gatunek Homo sapiens i ograniczając populację ludzką do zaledwie kilku tysięcy osobników.



Każda wzmożona aktywność sejsmiczna tego obszaru jest więc śledzona z trwogą, a napięcie podnoszą kolejne wyniki pomiarów geodezyjnych, mówiące o podnoszeniu się kaldery, bardzo wyraźnie od 2004 roku.
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Wiatr opisywany jest dwoma wartościami. Mówimy o prędkości oraz jego kierunku. Kierunek skąd wieje wiatr określamy według stron świata. Dla oznaczenia stron świata używa się pierwszych liter nazw angielskich:
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne