Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Zobacz gdzie tej nocy spodziewamy się przymrozków!
Zobacz gdzie tej nocy spodziewamy się przymrozków!
25 III 2014, 14:19:00 | Kategoria: Pogoda w Polsce
Wiosna w kalendarzu i w pogodzie sprawiła że przyroda ożywiła się w tym roku wyjątkowo wcześnie. W ostatnim tygodniu nie wystąpiły przygruntowe przymrozki, spadło trochę deszczu i niczym nie przyhamowana wegetacja, ruszyła z impetem. Widać to po zasiewach, miejscami na polach obserwujemy pierwsze fazy rozwoju zbóż jarych, natomiast drzewa owocowe puszczają już pąki, pszczoły wyleciały na pierwsze tegoroczne zbiory nektaru. Każdy zimowy epizod związany z spadkami temperatury poniżej zera jest już niebezpieczny dla roślinności, a tym samym kosztowny dla plantatorów i sadowników. Trzeba więc szczególnie uważnie śledzić prognozy temperatury minimalnej, a ta już tej nocy, z wtorku na środę jest obarczona ryzykiem przymrozków.
Te niestety pojawić się mogą w zachodniej, południowej i centralnej Polsce, generalnie tam gdzie ustąpi zachmurzenie i ustanie wiatr. Model GFS widzie je bardziej na północy i zachodzie, natomiast UM na południu i w centrum.


szron
Prognoza temperatury minimalnej na 2m (26.03.2014 godz.05.00) model GFS http://meteomodel.pl


szron
Prognoza temperatury minimalnej przy gruncie 26.03.2014 godz.05.00 model UM http://www.meteo.pl/

Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne