Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Pogodnie i bez opadów nawet do połowy marca?
Pogodnie i bez opadów nawet do połowy marca?
6 III 2014, 14:32:00 | Kategoria: Pogoda w Polsce
Zarówno weekend jak i nadchodzący tydzień wydają się przenieść nad Polską kolejną serię słonecznej i dość ciepłej pogody. Rok temu o tej prze Polska zmagała się z śnieżycami i siarczystym mrozem. Obecnie poza rejonami górskimi panują wręcz wiosenne warunki pogodowe. Nie dość że temperatura maksymalna w wielu miejscach oscyluje lub przekracza 10 st C. to na niebie świeci słońce. Wyjątkiem jest tylko wschodnia i południowo wschodnia Polska.
Co ważne najprawdopodobniej od niedzieli aż do połowy marca w Polsce może w ogóle nie padać, a jeśli gdzieś pojawi się deszcz to tylko symbolicznie. Na ogół przeważać będzie słoneczna pogoda. Istotnym zjawiskiem meteorologicznym mogą pozostawać jednak mgły, które szczególnie w godzinach rannych będą skutecznie ograniczać widzialność.

Zaistniała sytuacja jest możliwa dzięki przebudowie pola barycznego, gdzie istotnym elementem jest rozległy wał wyżowy zbudowany z dwóch głównych antycyklonów, sezonowego wyżu znad Rosji i całorocznego wyżu Azorskiego. Nad Polską ciśnienie atmosferyczne wzrosnąć może nawet do 1040 hPa.

Zanim jednak dojdzie do opisywanej sytuacji warto zapoznać się z prognozą na najbliższe dni, gdzie głos trzeba oddać Aurorce.


Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne