Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Gdzie jest zima? W Arabii Saudyjskiej! Tam właśnie spadł śnieg
Gdzie jest zima? W Arabii Saudyjskiej! Tam właśnie spadł śnieg
20 II 2014, 10:39:00 | Kategoria: Klimat
Choć luty jest miesiącem zarezerwowanym typowo do zimowych warunków pogodowych. W tym roku ku zaskoczeniu wielu jest raczej wiosennie. Cieszą się Ci co zaoszczędzą na ogrzewaniu, płaczą i liczą straty górale. Zimy na chwilę obecną nie widać nawet na mapach prognoz długoterminowych. Ta w tym roku upodobała sobie środkową i wschodnią część USA oraz Japonię. Nawet w Moskwie temperatury maksymalne utrzymują się w okolicach 0 st C, a w olimpijskiej Soczi to już niemalże lato. Zima postanowiła zawitać całkiem nieoczekiwane w znanej z piekielnych temperatur Arabii Saudyjskiej.



Mieszkańcy okolic pasma górskiego Harrat al-Uwajrid przecierają oczy ze zdumienia, bowiem skały zniknęły pod śnieżną bielą. Do pobliskiego miasta zjeżdżają turyści i mieszkańcy regionów, oddalonych nawet o setki kilometrów. Dodatkową „atrakcją” pogodową jest niezwykle gęsta mgła. Dziesiątki ciekawskich, chętnych jest po raz pierwszy w życiu zobaczyć śnieg.


Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne