Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Świąteczne załamanie pogody w zachodniej Europie!
Świąteczne załamanie pogody w zachodniej Europie!
23 XII 2013, 18:05:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Sporo deszczu, silny wiatr i wahania ciśnienia, taką pogodę otrzymają w najbliższe święta mieszkańcy zachodniej Europy. Szczególnie wietrznie będzie na Wyspach Brytyjskich i w rejonie Kanału La Manche. Na północy Hiszpanii, Francji i w krajach Beneluksu spodziewane są intensywne opady deszczu. Wszystko za sprawa bardzo głębokiego i rozległego niżu, który bardzo szybko pogłębia się nad wschodnim Atlantykiem.
Wg prognoz obliczanych systematycznie przez modele pogodowe, ciśnienie w jego centrum spaść może do rzadko spotykanych wartości 930 hPa. Tak duży spadek ciśnienia towarzyszy niżom, które zbudowane są z ekstremalnie różnych mas powietrza. W górnej warstwie troposfery, generuje się wtedy silny strumień wiatru. Prognoza górnego pola barycznego z naniesionym prądem strumieniowy wskazuje, że na wysokości około 9 km nad środkowym Atlantykiem prędkość wiatru przekraczać może 350 km/h. To przełoży się oczywiście na sytuację przy ziemi, gdyż przy takiej dynamice aktywność frontu jest wręcz nieprzewidywalna. Brytyjski Met Office ostrzega przed lokalnymi powodziami i sztormowym wiatrem. Również francuskie i hiszpańskie służby meteo zwracają uwagę na możliwość wystąpienia wiatru przekraczającego 100 km/h.

W Polsce Wigilia Bożego Narodzenia i pierwszy dzień świąt będą raczej pogodne, ale uwaga w górach wystąpi fen, w Tarach nazywany Halnym. Przy takim gradiencie ciśnienia może być on bardzo silny, powodujący szkody w drzewostanie. Temperatura maksymalna na Przedgórzu i Pogórzu przekroczyć może śmiało 10 st C. To powinno wystarczyć do unicestwiania resztek leżącego w górach śniegu.


Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Temperatura odczuwalna (ang. Wind Chill) - wskaźnik obniżenia temperatury ciała w wyniku przepływu powietrza o niższej temperaturze. Indeks temperatury odczuwalnej uwzględnia wpływ temperatury powietrza i prędkości wiatru na szybkość wychłodzenia organizmu. Pierwsze badania temperatury odczuwalnej prowadzone były przez badaczy antarktycznych podczas II wojny światowej. Chcieli oni się dowiedzieć ile ciepła i w jakim czasie traci ludzkie ciało pod wpływem wiatru.


Określenie temperatury odczuwalnej jest istotne, ponieważ przy silnym wietrze i niskich temperaturach organizm wychładza się szybciej niż w normalnych warunkach.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne