Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Astronomia ›

Astronomiczna zima z jesiennÄ… aurÄ…-pogoda na weekend 21-22.XII
Astronomiczna zima z jesiennÄ… aurÄ…-pogoda na weekend 21-22.XII
19 XII 2013, 16:01:00 | Kategoria: Astronomia
Tym razem weekendowa prognoza Aurorki ma także odniesienie do Astronomii. Bowiem w najbliższą sobotę 21.XII. nastąpi zimowe przesilenie. Słońce w tym czasie górować będzie nad Zwrotnikiem Koziorożca (półkula południowa). Okres ten wyznacza nam najkrótsze dni w roku. Przez najbliższe czas w Warszawie dzień trwał będzie zaledwie 7 godzin i 42 minuty. Słońce wstanie o 07:44 a zajdzie o 15:25. Podczas przesilenia zimowego dzień będzie krótszy od nocy, ale to właśnie nocy będzie ubywać a dnia przybywać. Tak więc trzeba nam czekać aż do 20 marca, kiedy to nastąpi równonoc wiosenna i dzień zacznie dominować nad nocą.
W pogodzie bez większych zmian i co najważniejsze bez prawdziwej zimy. Wszystko przez rozległe i bardzo głębokie niże atlantyckie, które siłą odśrodkową wyrzucają na swoje obrzeża, kolejne fronty atmosferyczne. Tym samym podtrzymując strefową cyrkulację, która niesie ze sobą oceaniczne, polarnomorskie masy powietrza. W sobotę na ogół pogodnie, tylko na północnym wschodzie więcej chmur i ślisko. W niedzielę pogoda ulegnie pogorszeniu, znajdziemy się w zasięgu frontu i w całym kraju spodziewane jest duże zachmurzenie z opadami słabego deszczu i mżawki.


Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne