Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Ksawery powoduje chaos w północnej Europie
Ksawery powoduje chaos w północnej Europie
6 XII 2013, 11:40:00 | Kategoria: Dla Turystów
Huraganowy wiatr, burze, opady śniegu, sztorm, pływy - te wszystkie czynniki spowodowały, że sytuacja pogodowa w północnej Europie jest bardzo poważna.
Głęboki niż ′Ksawery′ wędrujący znad Oceanu Atlantyckiego w kierunku Europy północnej i środkowej, o którym często słyszymy w ostatnim czasie w mediach spowodował paraliż komunikacyjny w Anglii, krajach Beneluksu, Niemczech, Szwecji i Danii. Również w Polsce sytuacja jest poważna.

W Anglii tysiące ludzi zostało ewakuowane z obszarów przybrzeżnych, które były najbardziej zagrożone. Tak jak zapowiadano zamknięto Thames Barrier z powodu zagrożenia wysoką fala sztormową oraz największymi pływami od 60 lat. Istnieje ryzyko, że w niektórych miejscach woda może osiągnąć wyższy poziom niż podczas wielkiej powodzi w 1953 roku, która nawiedziła Londyn. W wyniku tej powodzi w wielu miejscach wzmocniono ochronę powodziową, dlatego niektóre miejsca będą znacznie lepiej chronione. Szkocję nawiedziła burza, w wyniku której zginęła jedna osoba. Z powodu powalonych drzew zablokowane zostały drogi i linie kolejowe. 10 tysięcy ludzi nie ma dostępu do prądu. Liczne loty zostały odwołane. Prognozowane jest ryzyko wystąpienia powodzi u wybrzeży północno-wschodnich i południowo wschodnich Wielkiej Brytanii.

W wyniku sztormu panującego na Morzu Północnym i Morzu Bałtyckim wstrzymany został transport żeglugowy. Statki i kutry zostały w portach. Promy nie kursują. Ze względu na dużą odległość krajów Beneluksu od centrum niżu ryzyko jest tam niższe. Główne ryzyko wynika z wysokiego poziomu wody. Obecnie Księżyc jest w nowiu co powoduje, że przypływy są większe. W połączeniu ze sztormowymi falami niesie to duże zagrożenie występowania cofek i lokalnych powodzi na wybrzeżach. Władze Rotterdamu wprowadziły dodatkową straż na zaporze Maeslantkering chroniącej Stary Rotterdam przed powodziami.

Najbardziej zagrożonym krajem przez orkan wraz z Polską są Niemcy. Nastąpił tam paraliż komunikacyjny. Liczne loty zostały odwołane lub przekierowane na inne lotniska, transgraniczne połączenia kolejowe zostały anulowane, a Kanał Kiloński łączący Morze Północne z Bałtykiem został zamknięty. Najbardziej zagrożone będą rejony północnych Niemiec: Szlezwig-Holsztyn, Dolna Saksonia, Hamburg i Brema. Tam trzeba spodziewać się największych utrudnień komunikacyjnych.

Orkan, który uderzył w zachodnie wybrzeże Danii spowodował powódź w porcie Esbierg. Na szczęście w wyniku wcześniejszych przygotowań udało się zminimalizować szkody. Pod koniec czwartku orkan dotarł do Kopenhagi, w której została odwołana komunikacja lotnicza.

W Polsce najpoważniejsza sytuacja panuje w województwach Pomorski i Zachodniopomorskim. Liczne drzewa zostaÅ‚y poÅ‚amane, dachy i linie energetyczne pozrywane. Ponad 100 tysiÄ™cy domostw jest bez prÄ…du. Strażacy od czasu pogorszenia siÄ™ aury interweniowali już ponad 2 tysiÄ…ce razy. W nocy nad PolskÄ… przeszÅ‚y burze. Na wybrzeżu wiatr osiÄ…ga do 130 km/godz. Istnieje ryzyko powstawania cofek. 

We wszystkich tych miastach służby ratunkowe są postawione w stan gotowości. Władze najbardziej zagrożonych regionów apelują o ostrożność i jeżeli to możliwe pozostanie w domu.
Redaktor: Anna Szymkowiak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne