Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Śmierć ISON, Lovejoy alternatywą
Śmierć ISON, Lovejoy alternatywą
3 XII 2013, 13:20:00 | Kategoria: Dla Turystów
Kometa, nazwana kometą stulecia odchodzi w niepamięć. Miała być największą grudniową atrakcją na niebie, pozostała po niej już tylko chmura pyłu.

Kometa ISON, która w czwartek przeszła w pobliżu Słońca nie przetrwała tego spotkania. Pozostała po niej tylko chmura pyłu. Resztki ISON można dostrzec krótko przed świtem, jednak jest to bardzo trudne i niemożliwe jest dokonanie tego gołym okiem.
Według naukowców rozpad komety nastąpił w czwartek, kiedy znajdowała się zaledwie 1,2 mln km od Słońca.W kategoriach astronomicznych oznacza to, że kometa była bardzo blisko gwiazdy.
Jeszcze przez kilka dni po przejściu komety przez koronę Słońca naukowcy mieli nadzieję, że ISON przetrwała, a nawet stanie się jaśniejsza. Niestety okazało się, że już wtedy po komecie prawie nic nie zostało.
Mimo, że kometa fizycznie już nie istnieje, jej obserwacja trwająca od roku przyniosła wiele danych. Dane te będą pożytkiem na najbliższy czas dla naukowców.

NASA stworzyło film ze zdjęć, na których został uwieczniony przelot komety w pobliżu Słońca:

Alternatywą, nieco przyćmioną przez ISON, może być kometa Lovejoy. Kometa ma już 5 mag i za miastem można ją dostrzec gołym okiem w pobliżu misy Wielkiego Wozu. W zeszłym tygodniu została ona sfotografowana w pobliżu galaktyki M63. Kometa jest koloru zielonego i ciągnie się za nią sługi warkocz jonowy. W najbliższych tygodniach jej blask będzie słabnąć, więc do obserwacji niezbędne będą lornetki.
Redaktor: Anna Szymkowiak
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne