Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Malta - alternatywa na polskie mrozy?
Malta - alternatywa na polskie mrozy?
26 XI 2013, 12:58:00 | Kategoria: Dla Turystów

Marzycie o dwóch tygodniach lata zimą? Często można spotkać liczne oferty biur turystycznych organizujących wakacje na Malcie. Zachęcają oni nie tylko do wyjazdów w trakcie sezonu (kwiecień-październik), ale także poza nim. Biura kuszą wczasowiczów wizją ucieczki z mroźnej i śnieżnej Polski na słoneczną i gorącą Maltę. Czy warto wybrać się tam w styczniu lub lutym?

Klimat wysp jest bardzo specyficzny. Malta znajduje się na pograniczu stref klimatycznych zwrotnikowej i podzwrotnikowej. Na terenie wysp występuje ciepła i sucha odmiana klimatu śródziemnomorskiego. Fakt ten bardzo dobrze oddają stany pogodowe w ciągu roku. Jest to jedyny kraj europejski na terenie którego nie występuje zima. Niemożliwym jest spotkać tam opady śniegu czy mróz. Najchłodniejszym miesiącem na wyspach Malty jest styczeń. Temperatura tego miesiąca oscyluje w okolicach 12-14 stopni. Lato zaczyna się bardzo wcześnie bo już w maju z temperaturami sięgającymi 26-32 stopni. Ta pora roku charakteryzuje się wysokimi temperaturami, sięgającymi nawet 40 stopni oraz bardzo znikomymi opadami deszczu. Lato kończy się dopiero w październiku. Po tym okresie następuje aura przypominająca tą, jaka panuje w Polsce w kwietniu lub październiku. Warto wspomnieć, że najchłodniejsze noce przypadają na styczeń i luty (10 stopni), a najcieplejsze w sierpniu (24 stopnie). W przypadku stycznia i lutego, noce w hotelu mogą być dosyć chłodne, ponieważ w szerokościach geograficznych na których leży Malta, nie jest powszechne instalowanie pieców grzewczych.

Jednym z głównych czynników wpływających na klimat Malty jest wiatr wiejący znad Sahary. Sirocco (bo tak się nazywa) powoduje w okresie letnim kilkumiesięczne susze, przez co średni roczny opad dla Malty wynosi niecałe 600 mm. Po letnich suszach opady pojawiają się we wrześniu. Ich największa intensywność przypada na okres ′zimowy′ od listopada do stycznia i suma wynosi średnio 100 mm w ciągu miesiąca. Jest to nieco więcej niż średnia suma opadów najbardziej deszczowego miesiąca w Polsce - czerwca. Najwięcej dni z opadem jest w grudniu i styczniu (12-13). Nieco mniej (8-9) jest w lutym i listopadzie. Opady zupełnie ustępują w maju. Trzeba również zaznaczyć, że opady mają tu głównie charakter nawalny, którym towarzyszą burze. Występują one zazwyczaj w drugiej połowie doby. Rzadko panuje tu typowo niżowa pogoda. Wpływ na to mają masy powietrza polarnomorskiego.

Kolejną charakterystyczną cechą klimatu Malty jest jej wysoka wilgotność względna powietrza. Rzadko spada ona poniżej 40%. Najwyższa notowana jest w sierpniu oraz wrześniu i sprawia, że wysokie temperatury nocą stają się nie do zniesienia. Jednak w ciągu dnia istnieje możliwość odczucia łagodzącego wpływu bryzy morskiej. Zimą czasami robi się dosyć wietrznie. W trzydniowych okresach silnie wieje z północnego zachodu albo z północnego wschodu przynosząc sztormową pogodę.

Zdarza się, zwłaszcza pod koniec roku, że wody Morza Śródziemnego mają wyższą lub równą temperaturę jak temperatura powietrza. Najchłodniejsza temperatura wody jest na początku roku w styczniu i lutym (15 stopni), a najcieplejsza w sierpniu (26 stopni).

Archipelag Malty jest bardzo słoneczny. Ilości godzin ze słońcem w styczniu jest najmniej, bo około 6 godzin. Z kolei w lipcu jest ich najwięcej, ponad 12.

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki klimatyczne i pogodowe, pobyt na Malcie w styczniu lub lutym może nam uprzykrzyć deszcz oraz niezbyt wysoka temperatura. Nie jest to wymarzona aura dla plażowiczów. Jednak może to być alternatywa dla osób niezbyt dobrze znoszących upały, które nastawione są na zwiedzanie (a jest tam co zwiedzać!). W tym okresie jest znacznie mniej turystów oraz ceny są niższe. Wybierając się na Maltę na początku roku warto pamiętać, aby wziąć nieco cieplejsze ubrania oraz coś co ochroni nas przed wiatrem i deszczem.

Redaktor: Anna Szymkowiak
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne