Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Tajfun Nari dotarł do Wietnamu
Tajfun Nari dotarł do Wietnamu
15 X 2013, 12:35:00 | Kategoria: Dla Turystów
Tajfun Nari, który w czwartek wieczorem uderzył w Filipiny, dotarł dziś do Wietnamu. Wietnamczycy szykowali się na przyjście żywiołu, dlatego na razie nie ma żadnych ofiar.

Tajfun uderzając w Filipiny spowodował liczne powodzie, podtopienia oraz osunięcia ziemi. Zginęło 13 osób, w tym większość w wyniku osunięć. Ponad dwa miliony ludzi są odcięte od elektryczności. Wiatr był tak silny, że wyrywał drzewa z korzeniami i słupy elektryczne. Żywioł dotknął blisko 750 tysięcy ludzi. W centrach ewakuacyjnych jest nadal 19 tysięcy rodzin.


Tajfun skierował się na zachód i dziś dotarł do Wietnamu kilka godzin po ewakuacji ludności. Wiatr wiał z prędkością 102 km/h, wyrywał drzewa i wybijał szyby. Z jego powodu wstrzymano loty, przez co na lotnisku zostało uwięzionych około 2 tysięcy ludzi. Tajfun w godzinach wieczornych powinien osłabnąć i zmienić się w depresję tropikalną. Żywioł nadal kieruje się na zachód.
Redaktor: Anna Szymkowiak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne