Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Astronomia ›

Nadlatująca kometa C/2012 S1  ISON zmieniła barwę
Nadlatująca kometa C/2012 S1 ISON zmieniła barwę
9 X 2013, 11:01:00 | Kategoria: Astronomia
Zbliżająca się do Słońca kometa C/2012 S1 ISON rozbudziła wśród obserwatorów nocnego nieba nie lada poruszenie. Kiedy to pod koniec września 2012 roku, Wital Nieuski (Białoruś) oraz Artiom Nowiczonok (Rosja) odkryli lecącą ku Słońcu kometę, ogłoszono, że może być to jeden z najjaśniejszych obiektów na niebie.
Pomimo problemów z uchwaleniem budżetu NASA udostępniła ostatnie zdjęcia z sondy badającej Marsa, w pobliżu którego przelatywała kometa. Kamera wysokiej rozdzielczości HiRISE odebrała monochromatyczny (czarno-biały) obraz małego jasnego punktu.

Bardzo ciekawych informacji dostarcza nam jednak obraz w kolorze. Nie wyglądający zbyt obiecująco obiekt jest gorliwie obserwowany przez astronomów amatorów. Już od 24 września zauważa się zmianę barwy komy - czyli warkocza który rozciąga się za pędzącym jądrem.


ison

Wg specjalistów to dobry znak, ponieważ świadczy o aktywności tego ciała niebieskiego. W tym roku mieliśmy już przypadek komety, która miała zielony kolor. Była to tak zwana kometa Lemmon F6, której jądro zawierało duże ilości cyjanowodoru. Zielony kolor komety ISON może wskazywać na to, że jej skład chemiczny jest podobny.

Oprócz cyjanowodoru zieloną poświatę może też dawać dwuatomowy węgiel. Obie te substancje wystawione na działanie promieniowania ultrafioletowego mogą jaśnieć właśnie w tym kolorze.

Cyjanowodór to silnie trujący gaz o zapachu migdałów składający się z jednego atomu wodoru i jednego atomu węgla.


Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne