Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

NASA udostępniła zdjęcia nowej wyspy na Morzu Arabskim
NASA udostępniła zdjęcia nowej wyspy na Morzu Arabskim
30 IX 2013, 09:39:00 | Kategoria: Ciekawostki
Trzęsienia ziemi które zwykle kojarzą nam się z przerażającym zniszczeniem, ogromną ilością ofiar i wielkimi stratami materialnymi, mają także swoją drugą, twórczą naturę. Świetnym przykładem endogenicznych procesów wnętrza Ziemi są m.in góry, które na skutek okresów orogenicznych tworzyły się w wyniku wzajemnego oddziaływania płyt tektonicznych.
Podczas ostatniego trzęsienia ziemi 7.7M w Beludżystanie (Pakistan), gdzie stykają się ze sobą aż trzy płyty: Arabska, Indyjska i Euroazjatycka, zawaliło się 21 000 glinianych domów, ucierpiało ponad 300 000 osób, a 500 zginęło.



Tym czasem z dna Zatoki Paddi Zirr na Morzu Arabskim wyłoniła się nowa wyspa. Jest to generalnie wielka góra błota i skał wyciśniętą przez ogromną siłę z morskiego dna. Wyrasta ona na wysokość 15-20 metrów nad poziom morza i rozciąga się na powierzchni 75 do 90 m szerokości. Wyspa leży około jednej mili od wybrzeża Pakistanu. Naukowcy podejrzewają, że płytko pod jej powierzchnią mogą zalegać warstwy, gazów szczególnie metanu i dwutlenku węgla.

Wyspą trzeba się cieszyć póki istnieje. Naukowcy uważają, bowiem że ta zatonie, tak jak miało to miejsce z inną podobnie wynurzoną wyspą 43 lata temu.

Dostępne są już zdjęcia z satelity należącego do NASA, który dokładnie fotografuje Zatokę Paddi Zirr. Pierwsza fotografia jest z 17 kwietnia czyli 5 miesięcy przed trzęsieniem. Drugie zostało wykonane 26 wrześnie, dwa dni po kataklizmie.



Zatoka Paddi Zirr 17.04.2013


Zatoka Paddi Zirr 26.09.2013
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Najogólniej, jest to opad kropel wody o średnicy ponad 0,5 mm lub kropel mniejszych, jeśli upadają rzadko. W sytuacji, gdy krople wody osiągając powierzchnię ziemi ulegają zamarznięciu, mamy do czynienia z deszczem marznącym. Zdarza się również, że krople wody nie osiągają powierzchni ziemi i w takim przypadku mamy do czynienia z

virgą.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne