Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Astronomia ›

W piÄ…tek o 7.05 rozpocznie siÄ™ astronomiczne lato
W piÄ…tek o 7.05 rozpocznie siÄ™ astronomiczne lato
20 VI 2013, 10:58:00 | Kategoria: Astronomia
Każda pora roku jest na swój sposób piękna, ale w wiośnie jest coś co sprawia że wielu z nas uważa ją za najpiękniejszą spośród wszystkich. Niestety ten piękny okres bujnego rozkwitu i aktywności przyrody powoli odchodzi, ustępując porze letniej. W fenologii porę wczesnego lata wyznacza kwitnienie robinii akacjowej, natomiast pełne lato wyznacza kwitnienie lipy drobnolistnej. W astronomii najbliższe lato rozpocznie się dokładnie 21. czerwca o godzinie 07.05.


Na półkuli północnej, jest to moment maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca, gdy biegun północny jest bliżej Słońca niż południowy: Słońce w tym dniu góruje w zenicie na szerokości zwrotnika Raka. Na półkuli południowej przesilenie letnie ma miejsce w momencie, gdy na półkuli północnej występuje przesilenie zimowe. W czasie lata dzień jest dłuższy od nocy, ale z każdym dniem jego czas trwania będzie się zmniejszał na korzyść nocy. Letnie miesiące są naturalnie najcieplejsze, średnia temperatura dobowa przekracza wtedy 17-18 st C. Jest to też okres gdzie występują intensywne zjawiska konwekcyjne, zatem i pod względem opadów okres letni jest najbardziej wydajny.


Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne