Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

10 maja obrączkowe zaćmienie Słońca nad Pacyfikiem
10 maja obrączkowe zaćmienie Słońca nad Pacyfikiem
9 V 2013, 12:36:00 | Kategoria: Astronomia
W 2013 roku wystąpią tylko dwa zaćmienia Słońca. Pierwszym z nich będzie obrączkowe zaćmienie Słońca w dniu 10 maja 2013r (Saros 138), które będzie widoczne jedynie na półkuli południowej, kolejnym zaćmieniem będzie hybrydowe zaćmienie Słońca w dniu 3 listopada 2013 widoczne w Afryce Środkowej oraz na Oceanie Atlantyckim.
W dniu 10 maja 2013r pas zaćmienia obrączkowego (Saros 138) rozpocznie swój bieg w północnej Australii i przechodzi przez południową część Oceanu Spokojnego, Wschodnią część Papua Nowa Gwinea, Wyspy Salomona, Gilbert Islands kończąc swój bieg na Oceanie Spokojnym. Częściowe fazy zaćmienia obrączkowego będą widoczne głównie z Australii, Nowej Zelandii i Indonezji. Długość pasa zaćmienia wyniesie około 13.300 km i obejmie 0,50% powierzchni Ziemi, a szerokość pasa wyniesie od 171 do 225km.



Zaćmienie obrączkowe należące do Saros 138 zacznie się o wschodzie Słońca w Australii Zachodniej w pobliżu Collier Range National Park o 22:33 UT, cień przemieści się na północny wschód po Terytorium Północnym, gdzie w Tennent Creek faza maksymalna zaćmienia obrączkowego będzie widoczna przez 3 minuty 4 sekundy. Następnie cień przetnie Zatokę Carpentaria i dotrze do Cape York Peninsula o godz. 22:44 UT. Cztery minuty później, cień opuści ląd Australii w Lakefield Parku Narodowego o godz. 22:48 UT, aby wkroczyć majestatycznie na Ocean Spokojny, kolejny raz dotknie lądu we wschodniej Papui Nowej Gwinei o godzinie 23:00 UT. Centralna linia zaćmienia obrączkowego przetnie Basilaki Island obrączka potrwa już dłużej (4 minuty 59 sekund na na wysokości 39° nad horyzontem. Cień biegnący z prędkością 0,98 km/s osiągnie następnie Wyspy Salomona gdzie największa wyspa w łańcuchu Choiseul znajdzie się w środku pasa :), a faza maksymalna potrwa 5 minut 16 sekund (Słońce 49° nad horyzontem o 23:15 UT) i będzie to już ostatni większy suchy ląd na drodze pasa zaćmienia..., ponieważ poruszając się na wschód pas zaćmienia napotyka jeszcze atol Tarawa z Wysp Gilberta (Republika Kiribati), gdzie czas trwania fazy maksymalnej wyniesie 6 minut o godz. 00:15 UT zakrywając 95% tarczy Słońca.

Największe zaćmienie nastąpi o 00:26:20 UT i wyniesie 0,9544 przy długości fazy maksymalnej 6 minut 3 sekund, szerokości pasa 173 km i wysokości Słońce 74° nad horyzontem na otwartym oceanie. Cień o 02:20 UT zakończy swój bieg przez powierzchnię Ziemi.

http://lowcy-zacmien.pl/
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Wiatr opisywany jest dwoma wartościami. Mówimy o prędkości oraz jego kierunku. Kierunek skąd wieje wiatr określamy według stron świata. Dla oznaczenia stron świata używa się pierwszych liter nazw angielskich:
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne