Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Wzmocniono system informacji WMO
Wzmocniono system informacji WMO
17 IV 2013, 08:23:00 | Kategoria: Ciekawostki
Dwa nowe Globalne Centra Systemu Informacji zostały przydzielone do Systemu Informacji Światowej Organizacji Meteorologicznej.
Systemy te mają na celu poprawę i rozszerzenie wymiany danych o pogodzie, klimacie i wodzie. Globalny System Informacji w Seulu (Republika Południowej Korei) oraz Melbourne (Australia) zacznie funkcjonować 29 marca i 16 kwietnia 2013 r. Połączą się z Globalnymi Systemami Informacji w Beijing (Chiny), Exeter (Wielka Brytania), Offenbach (Niemcy), Tokio (Japonia) oraz Tuluzie (Francja), które rozpoczęły swoje działanie w 2012 r. System Informacji WMO łatwiej znaleźć i wykorzystać jego produkty oraz obserwacje meteorologiczne do dzielenia się nimi w wielu różnych podmiotach m.in. badaniach oraz redukcji ryzyka katastrof dla społeczeństwa. Pomyślne odbieranie, przekazywanie i przetwarzanie informacji o pogodzie, klimacie i środowisku ma zasadnicze znaczenie dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego.
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne