Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Francja, Belgia, Niemcy walczą z śnieżycami i wichurą
Francja, Belgia, Niemcy walczą z śnieżycami i wichurą
12 III 2013, 14:49:00 | Kategoria: Pogoda w Polsce
Paraliż komunikacyjny spowodowany opadami śniegu dotknął kraję zachodniej Europy. Najtrudniej sytuacja wyglądała w Belgii, cały kraj dosłownie stanął, łączna długość korków na autostradach tego małego państwa, sięgnęła 1670 km. Zima nie oszczędziła także uczestników obrad w sprawie budżetu Unii Europejskiej.



Z powodu bezpieczeństwa postanowiono zawiesić kursowanie superszybkiej kolei łączącej Brukselę z Londynem. Pociągi nie jeździły także do Amsterdamu i Kolonii. Meteorolodzy mówią że opady utworzył pokrywę grubości 20 cm.






Śnieżyce dotknęły także północną Francję gdzie wydano pomarańczowy a w Calvados i Manche czerwony najwyższy stopień alarmu przed śnieżycami. Silna wichura w której wiatr osiągał 80 - 100 km/h spowodowała przerwy w dostawach prądu u 80 tyś mieszkańców.

Zima nie oszczędziła także wyspiarzy, Wielka Brytania i Irlandia również zmaga się ze śnieżycami, wielu kierowców musiało nocować w autach, po tym jak te utknęły w kilku dziesięciokilometrowych korkach.



Również Niemcy starają się zapewnić drożność autostrad i dróg w miastach. Mimo pracy kilkuset pługów śnieżnych dróg nie daje się doprowadzić do stanu, w którym można powiedzieć, że są bezpieczne.

Dzisiejszej nocy także w Polsce należy spodziewać się opadów śniegu o słabym i umiarkowanym natężeniu. Te najbardziej zaznaczą się w pasie od Dolnego Śląska - przez centrum po Podlasie.
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne