Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Katastrofy ›

Spektakularna eksplozja meteoroidu nad Obwodem Czelabińskim
Spektakularna eksplozja meteoroidu nad Obwodem Czelabińskim
15 II 2013, 09:19:00 | Kategoria: Katastrofy
Liczące około miliona mieszkańców miasto Czelabińsk zostało dziś o świcie "zbombardowane" odłamkami meteoroidu, który z ogromnym hukiem eksplodował na wysokości około 10 km nad Ziemią. Powstała fala dźwiękowa która powybijała szyby w oknach i uszkodziła kilka stacji bazowych telefonii komórkowej.




Naoczni świadkowie a także nagrania z monitoringu i videorejestratorów drogowych potwierdzają rosnącą na przedpołudniowym niebie kulę ognia, która następnie eksploduje, rozpraszając się na liczne jasnoczerwone kawałki - meteory. Fala dźwiękowa powybijała szyby z okien, a kawałki szkła zraniły wiele osób. Jak donoszą media rannych może być nawet 400 osób, wybuchła panika.




Rosjanie potwierdzają, że spadł duży meteoryt, który po wejściu w atmosferę podzielił się na kilka części. Mieszkańcy Czelabińska widzieli blask na niebie, a wybuch był odczuwalny w całym mieście.





Dzisiejszy deszcz meteorytów budzi skojarzenia z katastrofą tunguską. 30 czerwca 1908 w tajdze, w środkowej Syberii doszło do ogromnej eksplozji, która powaliła drzewa w promieniu 40 km. Było ją widać w promieniu 650 km, słychać w promieniu 1000 km. Uderzenie było tak silne, że ówczesne rosyjskie magnetometry pokazywały w jego rejonie drugi biegun północny. Do dziś nie udało się do końca wyjaśnić tej sprawy.



Warto też przypomnieć, że dziś wieczorem spodziewane jest rekordowe zbliżenie się asteroidy DA-14, która ominie Ziemię w odległości zaledwie 24 000 km. Zapewne niebawem pojawią się hipotezy łączące obydwa te wydarzenia, gdyż wraz z asteroidą może wędrować towarzyszący jej "gruz" kosmiczny.


Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne