Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Ciekawostki ›

Japończycy chcą przewiercić skorupę ziemską
Japończycy chcą przewiercić skorupę ziemską
8 X 2012, 15:35:00 | Kategoria: Ciekawostki
Człowiek w swojej misji eksplorującej przestrzenie go otaczające, dotarł już fizycznie na Księżyc, wysłał zaawansowane roboty na Marsa, są też sondy, które właściwie opuściły już Układ Słoneczny i nadal działają.

Nadal jednak nie wiemy co dokładnie znajduje się pod naszymi stopami. Wiadomo, że skorupa ziemska pod dnem oceanicznym ma 5-12 km (kontynent 50-70 km). Nie wnikając w szczegóły, pod nią jest już zewnętrzny płaszcz ziemski, który leży pomiędzy skorupą ziemską a jądrem. (Jądro jest 5-6 tyś kilometrów wgłąb Planety). W płaszczu tym, skały mają cechy ciała plastycznego. Sfera ta jest źródłem magmy bazaltowej. Materia jest w dużym stopniu szklista i częściowo płynna. Dochodzi tam do prądów konwekcyjnych, a w związku z tym do przemieszczenia się kier litosferycznych, które "pływają" na astenosferze.




Chodzi o to aby dowiercić się do płaszcza ziemskiego. Potrzebna jest tylko odpowiednia ilość środków pieniężnych, naukowcy chcą tego dokonać jeszcze w 20-tych tego wieku.

W głębinie należy umieścić statek wiercący. Wiercenie będzie miało 30 cm średnicy. Z nietkniętych warstw skalnych pobrane zostaną próbki. Koszt szacuje się na co najmniej 1 mld dolarów.

Przeprowadzono już pierwsze próby. Japoński statek naukowy Chikyu pobił niedawno rekord wiercenia naukowego, docierając latem na 2.2 km poniżej dna morskiego. Praca wiertła może trwać 50-60 godzin, to zbyt krótko, tak więc trzeba udoskonalić tę metodę.

Szacuje się, że przy pomocy finansowej, Japończycy mogliby podjąć próby głębokich wwiertów już tej dekady, a potem wiercić przez kilka lat. Cel może zostać osiągnięty na początku przyszłej dekady.

Wiedza, którą dostarczyły by odwierty mogłaby w znacznej części dać odpowiedzi na temat trzęsień ziemi i wulkanów.

Najgłębszy komercyjny otwór do wnętrza ziemi został wykonany przez koncern Exxon Mobil na Syberii. Ma on odpowiednio 12 376 m. Jest on jednak wykonany z powierzchni a w dodatku pod kątem więc na nic zda się geologom w dotarciu do płaszcza.


Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne