Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Obfite opady śniegu w Bułgarii
Obfite opady śniegu w Bułgarii
27 I 2012, 08:14:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Bardzo trudna sytuacja meteorologiczna ma miejsce w północno- wschodniej części Bułgarii. Od kilkudziesięciu godzin występują tam obfite opady śniegu, które sparaliżowały transport i pozbawiły kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw domowych elektryczności. Sytuację utrudnia silny wiatr powodujący zamiecie śnieżne i ponad dwumetrowe zaspy. Zamknięty jest most na Dunaju, łączący bułgarskie Ruse z rumuńskim Giurgiu. W czterech gminach odwołano zajęcia szkolne. W Warnie z uwagi na silny wiatr zamknięto port.
Trudne warunki pogodowe występują także w środkowej i zachodniej części kraju. Dziesiątki miejscowości zostały pozbawiane prądu. Najgorsza sytuacja jest w regionie Widina, gdzie 80 tyś osób nie ma elektryczności.

Bułgarskie władze nie przepuszczają dużych pojazdów przez przejścia graniczne z Grecją i Turcją. Ruch zostanie wznowiony, kiedy opady ustaną i oczyszczone zostaną główne szlaki komunikacyjne.

Prognozy mówią że strefa opadów śniegu ma dzisiaj ustąpić i przesunąć się nad M. Czarne.

Trudną sytuację pogodową w Bułgarii przyniósł wirujący niż, znad M. Egejskiego. Jego ciepły front wciskał się w obszar zimnego powietrza które zostało sprowadzone nad Bułgarię przez klin wyżu znad północno-wschodniej Europy. Opady związane z taką sytuacją są obfite i trwają zwykle kilka dni.


suma opadów z 24 godzin 26.01.2012 w l/m²
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne