Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Pogoda w Portugalii: Śnieżyce, wichury i grad
Pogoda w Portugalii: Śnieżyce, wichury i grad
16 XI 2011, 11:33:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Wczoraj w Białce Tatrzańskiej rozpoczęto naśnieżanie stoków armatkami śnieżnymi.W październiku i listopadzie na terenie Polski opadów było jak na lekarstwo. Jeśli ktoś nie może doczekać się śniegu, może pojechać do Portugalii.

Ten kojarzony z ciepłym śródziemnomorskim klimatem kraj, zmaga się właśnie z obfitymi opadami śniegu. 15 listopada pokrywa śnieżna występowała w całej Portugalii. W stolicy kraju - Lizbonie wczoraj leżało 6 cm śniegu. W Portugalii były jednak miejsca gdzie warstwa śniegu przekraczała 8 cm.
W przygranicznym regionie Beira Baixa śnieg padał nieprzerwanie od poniedziałku. Pogoda na Półwyspie Iberyjskim nie rozpieszczała w ostatnich dniach. Portugalia nękana była przez obfite deszcze, gradobicia i huraganowy wiatr dochodzący do 130 km/h.

Dynamiczna pogoda w zachodniej części Europy jest uwarunkowana przez nurkujące aktywne niże baryczne, które tworzą się na froncie polarnym oddzielającym ciepłe zwrotnikowe masy powietrza od zimnych polarnomorskich. Na obrazie satelitarnym widać wyraźny napływ świeżego polarnomorskiego powietrza za frontem chłodnym.

Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne