Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Silny sztorm u wybrzeży Alaski
Silny sztorm u wybrzeży Alaski
10 XI 2011, 11:37:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Bardzo głęboki niż, który wędrował z wtorku na środę od strony Rosji w kierunku Alaski, przyniósł ekstremalne warunki pogodowe nad wodami Cieśniny Beringa i na samej Alasce. Ciśnienie w centrum niżu spadło aż do 944 hPa. Natomiast nad wschodnią częścią Alaski stał rozbudowany wyż z ciśnieniem 1030 hPa. Gigantyczna różnica ciśnienia 86 hPa pomiędzy centrami obu układów barycznych oddalonych od siebie o zalewie 1800 km przełożyła się na huraganowy wiatr w obszarze Cieśniny Beringa, Zatoki Nortona i na samej Alasce.
W wybrzeże uderzały ponad 12-metrowe fale, a huraganowy wiatr tworzył zamiecie śnieżne. Portowe miasta były odcięte od świata, na szczęście statki zdążyły schronić się w portach. Wiatr na otwartych wodach przekraczał 110 km/h

Nie lepiej było na lądzie padający śnieg przy wietrze osiągającym stałą prędkość prawie 70 km/h, a w porywach do 100 km/h ograniczał widzialność do kilku metrów, a temperatura odczuwalna spadła do -20 st choć termometry wskazywały minus 5 stopni.

Śnieżyce zasypały drogi, które stały się nieprzejezdne. Zarówno Nome, jak i okoliczne wioski były odcięte od świata. Wiele domów z powodu zerwania linii energetycznych nie ma prądu i łączności telefonicznej.




Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne