Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Niż Rolf  w weekend nękał  Włochy i Francję
Niż "Rolf" w weekend nękał Włochy i Francję
7 XI 2011, 09:32:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Prawdziwe załamanie pogody w zachodniej części Morza Śródziemnego. Fale obfitych opadów przekraczających 150 mm na dobę dotknęły w piątek południową Francję. Wezbrane wody zalały ulice miasteczek w departamencie Herault. Deszczom towarzyszyły gwałtowne wyładowania atmosferyczne a wiejący z prędkością od 100 do 140 km/h wiatr, przyniósł sztormową pogodę, gdzie fale osiągały wysokość 5 m. Wiele miejscowości pozbawionych jest prądu.
Krytycznie sytuacja wygląda we Włoszech, których mieszkańcy już od kilku tygodni zmagają się z nawalnymi deszczami. Najtrudniejsza sytuacja jest w rejonie Neapolu, gdzie z brzegów wystąpiły liczne strumienie. Pod wodą znalazły się liczne osady Saviano, Piazzola di Nola i Volla.

W prowincji Turyn ze względu na zagrożenie powodzie konieczna była ewakuacja kilkuset osób.

Fatalna pogodę w tym obszarze Europy przyniósł bardzo aktywny układ niżowy znad M. Liguryjskiego (Rolf) który powstał w wyniku spływu arktycznej masy powietrza w obszar śródziemnomorski. Wywołało to gwałtowne wypieranie ku górze ciepłego powietrza o bardzo dużej zawartości wody (ponad 12 gramów wody na kilogram powietrza). Efektem wypchnięcia takiej masy powietrza w strefę średniej i górnej atmosfery było rozbudowanie się bardzo silnie uwodnionych chmur Cummulunimbus i Nimbostratus, które wchodząc w obszar urozmaiconej rzeźby terenu wylały z siebie ogromne ilości wody.

Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne