Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Ostrzeżenia pogodowe dla Włoch, Portugalii i Hiszpanii
Ostrzeżenia pogodowe dla Włoch, Portugalii i Hiszpanii
26 X 2011, 11:12:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Włoska służba meteorologiczna wydała ostrzeżenia przed gwałtownymi ulewami i burzami w środkowej i północno-wschodniej części kraju. Najwyższy, czerwony stopień alarmu panuje m.in. w regionach Campania, Lazio, Toscania i Veneto.
W Rzymie po ostatnich ulewach 20 października które doprowadziły do ogromnych strat, ewakuacji ludności i śmierci jednej osoby, wszystkie służby zostały postawione w stan alarmu. Jest to pierwsza taka sytuacja w historii Wiecznego Miasta. Mieszkańcy Rzymu zarzucili wtedy władzom brak odpowiedniego przygotowania systemu kanalizacji burzowej. Władze natomiast zrzuciły winę na meteorologów którzy w porę nie ostrzegli o zagrożeniu. Synoptycy zapewnili jednak, że ostrzeżenia zostały wydane.

Dziś przez Półwysep Apeniński przemieszcza się strefa pofalowanego frontu chłodnego w którym powstał samodzielny ośrodek niżowy. Przegląd górnych map wskazuje że nad Morzem Liguryjskim przemieszcza się prąd strumieniowy i występuje strefa silnej dywergencji. Oznacza to intensywny ruch cząsteczki powietrza w strefę górnej troposfery. Ma to znaczenie dla rozwoju chmur konwekcyjnych szczególnie że ilość wody w całej warstwie troposfery jest bardzo duża. Istnieją więc sprzyjające warunki do pojawienia się burz i ulew.

Dziś ostrzeżenia meteorologiczne wydano także dla krajów Półwyspu Iberyjskiego. Nad Portugalię i Hiszpanię zanurkuje dolny niż atmosferyczny związany z spływem chłodnego powietrza nad środkowy Atlantyk.









Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne