Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Prognozy ›

Radar meteorologiczny w na Opolszczyźnie roku później niż planowano
Radar meteorologiczny w na Opolszczyźnie roku później niż planowano
18 X 2011, 15:13:00 | Kategoria: Prognozy

Nowoczesny radar meteo miał stanąć w tym roku na Górze św. Anny, jednak już wiadomo, że dzięki biurokracji radar najwcześniej stanie 2013 roku.

Pomysł utworzenia systemu wczesnego ostrzegania na Opolszczyźnie powstał wiosną 2009 roku, jednak wówczas główną przeszkodą było pozyskanie środków finansowych. Fundusze się znalazły, ale na drodze do realizacji celu pojawiły się nowe przeszkody. Tym razem proces budowy radaru opóźniła papierkowa robota pracowników IMGW. Zbieranie dokumentacji miało zakończyć się w tym roku, to już wiadomo, że prace w tym zakresie potrwają przynajmniej do połowy przyszłego. Kolejnym problemem będzie pozyskanie gruntów pod inwestycję, a także dość możliwe protesty ekologów, ponieważ Góra św. Anny to rezerwat wchodzący w skład projektu Natura 2000.

Dane radarowe zbierane są co 10 minut, dzięki czemu wiadomo będzie, gdzie obecnie pada deszcz i z jaką intensywnością, oraz kiedy dotrze do danego miasta z dokładnością co do kilku minut. Radar dopplerowski będzie narzędziem niezbędnym do określania miejsc, gdzie możliwe jest wytworzenie się trąb powietrznych.

Redaktor: wiacek
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne