Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Nawalne deszcze w zachodniej Turcji
Nawalne deszcze w zachodniej Turcji
11 X 2011, 13:49:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Zalane domy, sklepy i hotele, to efekt burz które przeszły w poniedziałek przez prowincję Muğla znajdującą się w południowo zachodniej części Turcji. Mieszkańcy walczą z gwałtowną pogodą obwiniając urzędników, że system kanalizacji burzowej jest niewystarczający.
W miejscowości Bodrum w przeciągu 24 godzin spadło 152 mm wody co odpowiada przeciętnej sumie opadu z całego października. Stacja meteorologiczna w znanym turystom mieście Antalya zarejestrowała opad dobowy 300 litrów na metr kwadratowy w ciągu doby. To więcej niż przeciętna suma opadu w Poznaniu od stycznia do czerwca. Tak ogromne ulewy naturalnie powodują zagrożenie błyskawiczną powodzią. Poważne straty mogą wystąpić na plantacjach bawełny,które ocenia się 7-8 milionów lirów tureckich. Do tej pory zebrano 10 procent bawełny.

Pogodę nad zachodnią Turcją obecnie steruje odcięty od zatoki chłodu górny niż. Ostro wyrażona dolina geopotencjału widoczna na mapach TW500 "wlała" w obszar ciepłych wód M. Śródziemnego zimne powietrze. Wzrost pionowego gradientu temperatury w troposferze spowodował uchwiejnienie masy powietrza i konwekcję, która dostarczała do atmosfery ogromne ilości pary wodnej. Konsekwencją takiego biegu wydarzeń był rozwój gwałtownych burz, które na nawietrznych stokach Półwyspu Azji Mniejszej doprowadziły do nawalnych deszczy.


Suma dobowego opadu z 10 października 2011
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
krater na powierzchni Marsa o średnicy 154 km. W 1991 roku został on nazwany od nazwiska australijskiego astronoma-amatora Waltera Gale′a. We wnętrzu krateru Gale znajduje się góra Aeolis Mons wznosząca się ponad brzeg krateru.





Ponieważ warstwowa struktura tej wysokiej na 5,5 km góry wskazuje, że może zawierać długą sekwencję osadów zachowujących geologiczną historię Marsa, krater ten został wybrany jako cel lądowania łazika Curiosity. Lądowanie nastąpiło 6 sierpnia 2012.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne