Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Wyjątkowo mroźny wrzesień w Mongolii i na Syberii
Wyjątkowo mroźny wrzesień w Mongolii i na Syberii
21 IX 2011, 09:12:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Choć w Polsce jeszcze kalendarzowe lato, a początek jesieni według prognoz zapowiada się obiecującą, to mieszkańcy mieszkańcy niespełna 3 milionowej Mongolii muszą się już zmagać z prawdziwym mrozem.
W ubiegły piątek 16 września temperatura w górskich miejscowościach spadła nawet do - 18 st C. W całym kraju normą było minimum temperatury na poziomie -10 st C. W ciągu dnia termometry wskazywały jedynie +9, +10 st C powyżej zera. Dobowa amplituda temperatury wynosi więc niemal 30 st C. Sytuacja z tak niskimi temperaturami trwała od pierwszych tygodni września. Obecnie sytuacja wraca już do normy, nadal jednak miejscami notuje się spadek temperatury do -7 st C.

Przeciętnie o tej porze powietrze ochładza się do 0 st C. Tego roku niskie wrześniowe temperatury spowodowane zostały przez spływ zimnego arktycznego powietrza z północy w którym rozbudował się stabilny wyż. Zaskoczeni tego typu sytuacją są przede wszystkim ludzie trudniący się wypasem bydła.

Piątek 16.09.2011 Źródło: http://ogimet.com/index.phtml



Wtorek 20.09.2011 Źródło: http://ogimet.com/index.phtml
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne