Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Rekordowe opady podtopiły Nowy Jork
Rekordowe opady podtopiły Nowy Jork
16 VIII 2011, 10:06:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Padający niemal bez przerwy przez sobotę niedzielę i poniedziałek deszcz sprawił, że pod wodą znalazło się wiele dzielnic Nowego Jorku. W tysiącach domów zalane są piwnice, a w wodzie utknęło wiele samochodów.
Na Manhattanie zamknięto niektóre stacje metra. Woda stoi także na miejskich autostradach, co sprawia, że samochody poruszają się po nich bardzo powoli.W niektórych miejscach istnieje ryzyko osunięcia się ziemi.
Lotniskowa stacja meteorologiczna osłaniająca międzynarodowy port lotniczy im. Johna F. Kennedy′ego zanotowała 15 sierpnia o godzinie 6.00 UTC opad o wielkości 198 litrów na metr kwadratowy ( to niemal półroczna suma opadu dla Kujaw). Są to największe opady na JFK, jakie kiedykolwiek zanotowała krajowa służba meteorologiczna w ciągu 116 letniej historii rejestracji danych.

http://www.youtube.com/watch?v=pNMpF1eFqhc&feature=related

Inne stacje meteorologiczne również notowały sumy dobowe powyżej 100 mm (np. Newark – 142 mm, La Guardia – 167 mm, Philadelphia – 122 mm, Cleveland – 93 mm). Z podobnymi opadami w pod koniec lipca tego roku walczył również nasz Sandomierz, kiedy to w ciągu doby spadło aż 140 mm.

Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne