Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Jak policzyć naszą odległość od burzy?
Jak policzyć naszą odległość od burzy?
20 VII 2011, 08:46:00 | Kategoria: Porady

Z ankiety, która jakiś czas temu została umieszczona na naszej stronie wynika, że większość naszych użytkowników nie lubi burzy, a za pewne nie mała część również się jej boi.

W związku z tym dziś przedstawimy w jaki sposób określić nasze położenie od burzy. Aby to obliczyć nie trzeba żadnych specjalistycznych przyrządów, wystarczy tylko wzrok, słuch i umiejętność liczenia.

Grzmot rozchodzi się w powietrzu z prędkością dźwięku, czyli 332m/s. Światło błyskawicy osiąga prędkość 300 000 km/s i wyprzedza grzmot. Tak więc wystarczy policzyć czas od błyskawicy do grzmotu, aby ustalić odległość do burzy. Grzmot słyszany po upłynięciu 3 sekund informuje nas o tym, że burza znajduje się około 1 km. W przeciętnych warunkach atmosferycznych grzmot może być słyszany z odległości około 25 km.

Redaktor: wiacek
Meteopedia
Wladimir Peter Köppen, rosyjski geograf, meteorolog, klimatolog i botanik urodzony 25 września 1846 roku w Sankt Petersburgu. Większość swojego życia spędził w Niemczech i Austrii.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne