Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Silne śnieżyce nękają Amerykę Południową
Silne śnieżyce nękają Amerykę Południową
19 VII 2011, 08:52:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Podczas kiedy na półkuli północnej możemy cieszyć się pełnią lata, południowa część naszego globu znajduje się w przesileniu zimowym. Ta specyficzna pora roku skuteczne utrudnia życie w krajach Ameryki Południowej.
W Boliwii, Chile, Argentynie i Peru wiele tysięcy ludzi zostało odciętych od świata przez ogromne zaspy śniegu będące efektem najsilniejszych od 20 lat burz śnieżnych. Śnieżyce przetoczyły się nawet przez najsuchsze regiony i pustynie, na których przez wiele lat nie notowano opadów. Władze próbują organizować pomoc z dostarczeniem żywności do zasypanych wiosek i miasteczek. Może to jednak potrwać, gdyż tamtejsze służby nie są przygotowane na walkę z tego typu zjawiskami. Obecnie najszybciej można dotrzeć do potrzebujących przy pomocy helikopterów, tych jednak brakuje np. Rząd Boliwii na przykład, ma tylko dwie maszyny.

Bardzo poważnie sytuacja wygląda z rolnictwie, gdyż pasterze stracili swoje uprawy i obszary pastwisk, gdzie żywiły się Aplaki i Lamy. Teraz 50 tys. tych zwierząt hodowlanych jest na skraju wyczerpania, nie mogąc zdobyć pożywienia pod grubą warstwą śniegu.
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne