Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Astronomia ›

Obłoki srebrzyste na polskim niebe
Obłoki srebrzyste na polskim niebe
30 VI 2011, 09:43:00 | Kategoria: Astronomia
W ostatnich dniach na nocnym niebie można było zobaczyć obłoki srebrzyste. Efektownie wyglądające zjawisko, było można obserwować także w Polsce.
Fotografie zamieszczone przez polskich obserwatorów można obejrzeć w serwisie NASA o nazwie spaceweather.com. Na głównej stronie tego serwisu znajdują się zdjęcia Marka Nikodema z Szubina, które przedstawia bocianie gniazdo na tle obłoków srebrzystych.

Zjawisko obłoków srebrzystych wywołane jest przez polarne chmury mezosferyczne popularnie znane jako NLC. Zbudowane są one z drobnych kryształków lodowych zawieszonych na wysokości 75-85 km nad ziemią. Obłoki te nie są często obserwowane, widziane są rzadko w półmroku, pomiędzy zmierzchem a świtem, kiedy słońce jest 6-16 stopni poniżej horyzontu . Chmury te są widoczne z szerokości geograficznych 50-70 stopni w okolicach przesilenia letniego.

W Polsce najlepszy czas do wypatrywania obłoków srebrzystych to przełom czerwca i lipca. Najczęściej widać je nad północną częścią horyzontu. Jak sama nazwa wskazuje srebrzą się one na tle niebieskiego lub granatowego nieba, pokazując wyraźne smugi i struktury trochę podobne do znacznie niżej położonych cirrusów.

Zdjęcia możesz obejrzeć tutaj
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne