Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta

Missouri zalewa elektrowniÄ™ atomowÄ…
Missouri zalewa elektrowniÄ™ atomowÄ…
28 VI 2011, 11:21:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Znajdująca się w stanie Nebraska elektrownia atomowa Fort Calhoun została zalana przez falę powodziową, która przerwała wał ochronny. Wody wezbranej rzeki Missouri od połowy czerwca otaczały elektrownię, niebezpiecznie podtapiając jej teren.
Władze elektrowni zapewniają, że nie ma mowy o powtórce z Fukushimy, gdzie po zalaniu elektrowni nastąpiło rozszczelnienie pracujących reaktorów.
W Fort Calhoun znajduje się 478 megawatowy reaktor, który w celach wymiany paliwa, został wyłączony w kwietniu. Ze względu na rekordowo duże sumy wiosennych opadów nie zdecydowano się go ponownie włączyć, a zaczęto umacniać zabezpieczenia przeciwpowodziowe.

Poza tym władze twierdzą, że aby istotnie zagrozić budynkom, woda musiałaby podnieść się jeszcze o 2,5 m, co jest (jak twierdzą operatorzy elektrowni) nierealne, gdyż już teraz woda osiągnęła historycznie rekordowe stany.
W budynkach zainstalowano wodoszczelne drzwi, kładki, pompy i generatory. Elektrownia ma także zewnętrzne, awaryjne źródło zasilania na wypadek przerw w dostawach prądu, które mogłyby być niebezpieczne dla systemu chłodzenia reaktora.


Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne