Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Missouri zalewa elektrownię atomową
Missouri zalewa elektrownię atomową
28 VI 2011, 11:21:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Znajdująca się w stanie Nebraska elektrownia atomowa Fort Calhoun została zalana przez falę powodziową, która przerwała wał ochronny. Wody wezbranej rzeki Missouri od połowy czerwca otaczały elektrownię, niebezpiecznie podtapiając jej teren.
Władze elektrowni zapewniają, że nie ma mowy o powtórce z Fukushimy, gdzie po zalaniu elektrowni nastąpiło rozszczelnienie pracujących reaktorów.
W Fort Calhoun znajduje się 478 megawatowy reaktor, który w celach wymiany paliwa, został wyłączony w kwietniu. Ze względu na rekordowo duże sumy wiosennych opadów nie zdecydowano się go ponownie włączyć, a zaczęto umacniać zabezpieczenia przeciwpowodziowe.

Poza tym władze twierdzą, że aby istotnie zagrozić budynkom, woda musiałaby podnieść się jeszcze o 2,5 m, co jest (jak twierdzą operatorzy elektrowni) nierealne, gdyż już teraz woda osiągnęła historycznie rekordowe stany.
W budynkach zainstalowano wodoszczelne drzwi, kładki, pompy i generatory. Elektrownia ma także zewnętrzne, awaryjne źródło zasilania na wypadek przerw w dostawach prądu, które mogłyby być niebezpieczne dla systemu chłodzenia reaktora.


Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne