Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Klimat ›

Wielkie morskie umieranie
Wielkie morskie umieranie
21 VI 2011, 10:27:00 | Kategoria: Klimat
Naukowcy z międzynarodowego panelu ekspertów morskich ostrzegają, że stan życia w morzach i oceanach uległ szokującemu pogorszeniu, którego nie przewidywały nawet te bardziej pesymistyczne prognozy. Oceany na świecie są w obliczu kryzysu spowodowanego, jak twierdzą badacze rabunkową działalnością człowieka, szczególnie polityką nadmiernych połowów a także zmianami klimatycznymi.
Naukowcy zebrani na uniwersyteckich warsztatach w Oksfordzie dokonali recenzji ostatnich badań, gdzie znaleziono dowody, że skutki zmian klimatu w połączeniu z innymi czynnikami wywołanymi przez człowieka, odpowiadają za spadek liczebności gatunków stworzeń morskich i ich siedlisk.
Niezliczone ilości gatunków zagrożone są wyginięciem.
Raport ostrzega również, że szkody dla życia morskiego przełożą się w niedalekiej przyszłości na ludzi i że całe ekosystemy o dużym stopniu wrażliwości mogą być bezpowrotnie utracone.

Zwiększa się ilość środowisk beztlenowych o podwyższonym poziomie kwasowości. Jeśli sytuacja się nie zmieni, ziemskim oceanom grozi masowe wymieranie.

Naukowcy uważają, że pilnie należy zacząć przeciwdziałać nadmiernej emisji gazów cieplarnianych, ograniczyć nadmierny połów ryb oraz wyznaczyć strefy ochronne w morzach i zlikwidować strefę niezrównoważonego rybołówstwa.

Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne