Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Wirująca chmura szelfowa nad Las Olas Beach w Maldonado
Wirująca chmura szelfowa nad Las Olas Beach w Maldonado
20 VI 2011, 10:06:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Efektownie wyglądająca chmura rotorowa, została uchwycona przez fotografa Daniela Mirner Eberl w Urugwaju.
Wielkich rozmiarów chmura szelfowa związana jest z frontem porywowym występującym kilkadziesiąt kilometrów przed zasadniczym aktywnym frontem chłodnym.
Z tego typu chmurami związany jest szkwał, czyli zjawisko pierwszego uderzenia strumienia chłodnego powietrza spod podstawy chmury w momencie rozpoczęcia opadu. Widok chmury Cumulonimbus z wirującym poziomo zjawiskiem Arcus, jest zwiastunem uderzenia silnego szkwału.
W Polsce pod aktywną chmurą burzową występuje identyczne zjawisko, może nie tak okazałych rozmiarów, ale często widziany jest biały rotujący poziomo cumulus rotorus. Jego obecność świadczy o tym, że za kilka minut uderzy szkwał. Często te zjawiska mylnie utożsamia się z trąbami powietrznymi, których mechanizm powstawania jest zupełnie odmienny.
Jednak tak efektowne zjawiska „downburst” można  obserwować wiosną i jesienią nad Burketown w Queensland (Australia). Turyści zjeżdżają do miasta, aby oglądać majestatyczne chmury Morning Glory, które rozciągać się mogą na długość ponad 900 km. Zobacz film

Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne