Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Wirująca chmura szelfowa nad Las Olas Beach w Maldonado
Wirująca chmura szelfowa nad Las Olas Beach w Maldonado
20 VI 2011, 10:06:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Efektownie wyglądająca chmura rotorowa, została uchwycona przez fotografa Daniela Mirner Eberl w Urugwaju.
Wielkich rozmiarów chmura szelfowa związana jest z frontem porywowym występującym kilkadziesiąt kilometrów przed zasadniczym aktywnym frontem chłodnym.
Z tego typu chmurami związany jest szkwał, czyli zjawisko pierwszego uderzenia strumienia chłodnego powietrza spod podstawy chmury w momencie rozpoczęcia opadu. Widok chmury Cumulonimbus z wirującym poziomo zjawiskiem Arcus, jest zwiastunem uderzenia silnego szkwału.
W Polsce pod aktywną chmurą burzową występuje identyczne zjawisko, może nie tak okazałych rozmiarów, ale często widziany jest biały rotujący poziomo cumulus rotorus. Jego obecność świadczy o tym, że za kilka minut uderzy szkwał. Często te zjawiska mylnie utożsamia się z trąbami powietrznymi, których mechanizm powstawania jest zupełnie odmienny.
Jednak tak efektowne zjawiska „downburst” można  obserwować wiosną i jesienią nad Burketown w Queensland (Australia). Turyści zjeżdżają do miasta, aby oglądać majestatyczne chmury Morning Glory, które rozciągać się mogą na długość ponad 900 km. Zobacz film

Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne