Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Przebudzenie islandzkiego Grimsvotn
Przebudzenie islandzkiego Grimsvotn
23 V 2011, 07:45:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Aktywność jednego z wulkanów mieszczących się na Islandzkiej wyspie, nieco ponad rok temu doprowadził do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Europą. Miliony pasażerów koczowało na lotniskach, czekając na swój samolot. Transport lotniczy liczył wtedy straty z każdego dnia przestoju, a kurorty turystyczne świeciły pustkami.
13 miesięcy po tych wydarzeniach kolejny pomruk islandzkiego wulkanu Grimsvotn budzi obawy o ponowny paraliż ruchu lotniczego nad Europą. Islandzkie biuro meteorologiczne potwierdziło erupcję wulkanu. Przed erupcją zanotowano serie trzęsień ziemi a nad wulkanem, leżącym pod lodowcem Vatnajokull w południowej Islandii, zaczął się tworzyć wielki słup gazów i pyłu. W tej chwili ma on już 19 km wysokości.

Lot obserwacyjny pozwolił stwierdzić obecność niewielkich ilości pyłu w promieniu 7 km od wulkanu. Przy przeważającym kierunku wiatru, chmura pyłu będzie się prawdopodobnie przesuwać nad Skandynawię, omijając resztę Europy.

Wcześniej wulkan był bardzo aktywny w osiemnastym i dziewiętnastym wieku. Wybuchał wtedy średnio co kilkadziesiąt lat. W dziewiętnastym wieku zanotowano trzy jego erupcję, zaś w dwudziestym wieku tylko jedną, między 1902 a 1903 rokiem. Od tego czasu wulkan pozostaje nieaktywny, ale nadal spędza sen z powiek wulkanologom, ponieważ w historii zapisywał się jako bardzo groźny. Erupcje były gwałtowne i powodowały olbrzymie spustoszenie.

Wyspa przecięta na pół
Islandia to jedyny ląd na naszym globie przecięty ryftem oceanicznym, czyli bruzdą w ziemskiej litosferze, gdzie powstaje nowa skorupa ziemska. W latach 50. minionego wieku Amerykanie Maurice Ewing i Bruce Heezen odkryli na dnie Atlantyku głęboki kanion długości dziesiątek tysięcy kilometrów ciągnący się z północy na południe oceanu. Przebiega on w osi Grzbietu Śródatlantyckiego - najdłuższego podwodnego pasma górskiego naszej planety. Rysa atlantycka łączy się z podobnymi bruzdami na dnie Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego. Szybko okazało się, że są to potężne rowy tektoniczne, w których wypływa na powierzchnię gorąca magma z wnętrza Ziemi.

Zobrazowanie satelitarne chmury unoszącej się nad kraterem można obejrzeć na:
http://www.eumetsat.int/Home/index.htm
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia



















Ważniejsze wydarzenia z historii badań pogody i klimatu.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne