Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

10 mln lat panowania kaktusów
10 mln lat panowania kaktusów
11 V 2011, 15:54:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Naukowcy na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences" informują, że sukulenty (rośliny przystosowane do magazynowania wody w przestrzeniach międzykomórkowych) kaktusy i inne podobne im rośliny, rozprzestrzeniły się na naszej planecie 5-10 mln lat temu, podczas globalnego ochłodzenia.
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii badali DNA chloroplastów kilkunastu gatunków sukulentów. Na tej podstawie wywnioskowali, że kaktusy pojawiły się na Ziemi około 35 mln lat temu, jednak przez następne 25 mln lat nie następowała ich intensywna ekspansja i wyodrębnianie się gatunków (specjacja)

Najbardziej prawdopodobne przyczyny tej ekspansji to nastanie suchego klimatu na Ziemi. Jak wyjaśniają uczeni, do zmniejszenia ilości opadów doprowadził chłodny klimat. Prawdopodobnie było to związane z obniżeniem się poziomu dwutlenku węgla w atmosferze.
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne