Co prawda nie obowiązują w Polsce żadne przepisy prawne dotyczące ruchu i zachowania się na stoku, jednak nie można powiedzieć, że na stokach panuje totalne bezprawie i każdy może robić to co chce. Poszczególne ośrodki narciarskie wprowadzają regulaminy obowiązujące na ich terenie, do którego każdy winien się dostosować, jednak istnieje również coś takiego jak „kodeks narciarski”, który obowiązuje na stokach całego świata.
Kodeks narciarski:
-
Mieć wzgląd na inne osoby- każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innych osób.
-
Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy- narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności oraz rodzaju i stanu trasy i warunków atmosferycznych.
-
Wybór kierunku jazdy- narciarz zjeżdżając z góry, dysponując większą możliwością wyboru trasy zjazdu musi ustalić taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzowi przed nim jadącemu.
-
Wyprzedzanie- wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz w takiej odległości, która nie ograniczy wyprzedzanemu swobody.
-
Przejazd przez skrzyżowanie tras narciarskich- narciarz zaczynając zjazd na trasie lub pólku narciarskim powinien sprawdzić patrząc w górę, w dół, czy nie spowoduje tym niebezpieczeństwa dla siebie i innych. Identycznie postępowanie obowiązuje po każdym, nawet chwilowym zatrzymaniu się na trasie lub stoku.
-
Zatrzymanie się- należy unikać zatrzymania się na trasie zjazdowej, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku narciarz winien usunąć się z toru jazdy możliwie jak najszybciej.
-
Podejście- narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. Takie samo zachowanie obowiązuje narciarzy, którzy pieszo schodzą w dół.
-
Przestrzeganie znaków narciarskich- każdy winien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasie.
-
Wypadki- w razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu winien poszkodowanemu spieszyć z pomocą.
-
Stwierdzenie tożsamości- każdy, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany, czy też świadek muszą w razie wypadku podać swoje dane osobowe.
Pamiętajmy również o tym by jeździć pod wpływem alkoholu, a w przypadku wyjazdów za granicę ubezpieczyć się od nieszczęśliwych wypadków i leczenia szpitalnego. Warto jeszcze pomyśleć o ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej na wypadek, gdybyśmy spowodowali wypadek, a osoba poszkodowane zażądała odszkodowania.
Stosujmy się do tych podstawowych zasad, a będzie jeździło nam się lepiej i bezpieczniej.